Alex George Creț, locul 1 la etapa de Cupa Europeană de judo pentru cadeți de la Berlin

Alex George Creț a câștigat proba de -90 kilograme masculin din cadrul Cupei Europene de Judo pentru cadeți de la Berlin, Germania. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 27-28 aprilie. Sportivul orădean, antrenat de Emil Morar, legitimat la LPS CSM Oradea, și-a învins fără probleme toți adversarii.

Competiția a reunit la start 643 de concurenți, dintre care 389 la masculin, respectiv 254 la feminin. În palmaresul lui Alex George Creț din acest an figurează titlurile de campion național la cadeți și tineret, precum și medalia de bronz la CN de seniori. Pe plan internațional, judoka orădean a obținut medaliile de aur la concursurile de Cupă Europeană pentru cadeți de la Zagreb (Croația) și Teplice (Cehia).