Baschetbalistii oradeni au cedat surprinzator in fata unei echipe din coada clasamentului

Phoenix Galați a înregistrat al treilea succes al sezonului după ce a învins pe teren propriu campioana României, cu scorul de 67-65. Partida, desfășurată la malurile Dunării, a fost una echilibrată.

În niciunul dintre cele 4 sferturi diferența nu s-a consemnat o diferență mai mare de două posesii, sustin cei de ca totalbaschet.ro. Partida de la Galați s-a decis în ultimul ei minut.

Martin Zeno a fost cel mai bun jucător al CSM-ului cu 16 puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. A fost urmat de Uros Lucic s cu 13 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive.

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va primi pe terenul propriu vizita vicecampioanei BC Mureş Târgu Mureş iar marți va disputa meciul din deplasare cu Pinar Karsiyaka, din etapa a 8-a a Grupei B din Basketball Champions League.