Bianca Benea a urcat din nou pe podium

Bianca Benea a devenit vicecampioană a României la spadă feminin seniori. Sportiva de la CSM Oradea a participat la Campionatele Naționale de scrimă pentru seniori – ediția 2019, întrecerea de spadă feminin desfășurându-se luni (01.04).

Bianca Benea a obţinut 5 victorii în cele 6 asalturi din prima fază a competiţiei, bilanţ care a făcut ca aceasta să se califice pe tabloul eliminatoriu, cu al treilea rezultat din totalul de 37 de sportive care au luat startul la acest concurs. A pierdut doar ultima confruntare 12-15 cu Amalia Tătăran de la Dinamo Bucureşti, în finală.

La începutul acestui an, ea a cucerit titlul de campioană a României la juniori, rezultat obținut pentru a 3-a oară consecutiv.