Bianca Benea, locul 18 în proba de spadă feminin individual la Mondialele de scrimă pentru juniori

Bianca Benea, a ocupat locul 18 în proba de spadă feminin individual la Campionatul Mondial de scrimă pentru juniori. Evenimentul se desfășoară la Torun, Polonia, întrecerea amintită desfășurându-se vineri (12.04). Sportiva de la CSM Oradea a câștigat șase din cele opt dueluri.

În grupe, Bianca a repurtat cinci victorii din șase asalturi. Ea s-a confruntat cu sportive din Uzbekistan, Paraguay, Belarus, Marea Britanie, Spania și Corea. Benea a avansat pe tabloul de 64. Aici a trecut de Andrea Majdanic (Croația), cu 15-12, pentru a se califica pe tabloul de 32. Sportiva de la CSM Oradea a fost învinsă de Beatrice Cagnin (Italia), cu 12-15. Competiția a fost câștigată de italianca Federica Isola. La concurs au luat parte 156 sportive.

Duminică, 14 aprilie este programată proba pe echipe. Bianca Benea va lupta alături de Alexandra Predescu (locul 24 în proba individuală), Zsuzsa Schlier (locul 50), respectiv Denisa Barosan (104).