După un final dramatic, CSM CSU Oradea s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale

BCM U FC Argeș Pitești a primit joi, 2 mai, vizita echipei lui Cristian Achim în jocul cu numărul trei al seriei ce contează pentru sferturile de finală ale playoff-ului. Partida a fost una extrem de echilibrată și au fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru a decide câștigătoarea. În cele din urmă, CSM CSU a obținut victoria, scor 93-87, potrivit totalbaschet.ro.

Datorită acestui rezultat, echipa lui Cristian Achim reușește să câștige seria cu BCM U FC Argeș Pitești și se califică în semifinalele Ligii Naționale, acolo unde o va întâlni pe U-BT Cluj-Napoca. Primele două meciuri vor avea loc în 11 și 13 mai pe terenul formației antrenate de Mihai Silvășan, care s-a clasat pe un loc mai bun.

De partea cealaltă, BCM U Pitești intră în lupta pentru locurile 5-8, urmând să evolueze împotriva lui CSA Steaua București. Această serie va debuta pe terenul trupei lui Florin Nini și se va juca după sistemul 2 din 3.