Echipa de baschet a României a învins Kosovo la Arena Antonio Alexe din Oradea

România a învins Kosovo, scor 88-83, într-un meci desfășurat joi (29.11), la Arena Antonio Alexe din Oradea. Partida contează pentru precalificările FIBA Eurobasket 2021. A fost un meci extrem de echilibrat, ce a cuprins 14 schimbări la conducere, spun cei de la csmoradea.ro.

Giordan Watson, conducătorul de joc al CSM CSU Oradea, a fost nu doar cel mai bun marcator al echipei naționale ci și omul care a purtat-o spre victorie cu 8/8 la linia de pedeapsă în ultimul minut de joc efectiv. A terminat cu 19 puncte, în pofida unui procentaj de doar 23% la aruncările din acțiune.

Orădean la origine, dar și ca formare – sub îndrumarea Valeriei Scheiner – Rolland Torok a totalizat 9 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive, fiind jucătorul cu cele mai multe minute de joc, 36.
România are 1-1 la general în Grupa B din faza a 2-a a precalificărilor FIBA EuroBasket 2021.

Tricolorii ocupă locul al 2-lea din totalul de trei poziții. Kosovo are 0-2 la general. Prima poziție este deținută de Macedonia, cu 2-0.