Fiica viceprimarului Huszar e printre performerii „Memorialului Herman Schier”

Desfășurate timp de două zile la Bazinul Olimpic din Oradea, întrecerile celei de-a VII-a ediții a memorialului Herman Schier la înot au reunit la start 650 de sportivi din trei țări, România, Ungaria și Republica Moldova.

Tinerii inotatori oradeni s-au remarcat si de aceasta data. Performera intrecerilor a fost Huszar Ingrid, la categoria de vârstă a sportivilor născuți în anul 2003. Ea a obținut locul I în probele de 100 metri liber, 100 m bras și 50 m fluture, locul III la 50 m spate și locul V în cadrul probei de 200 m liber.

Mihnea Dăscălescu a ocupat prima poziție în probele de 100 m liber și 100 m bras, și a doua la 50 m spate și 200 m liber.

De asemenea, Ioana Buzlea, care revine după o accidentare, s-a situat pe primul loc la 100 m bras și pe poziția a IV-a la 50 m spate.

Clasări pe podium au mai obținut : Sebastian Buzlea, care a încheiat al treilea la 200 m liber, s-a situat pe locul IV la 100 m liber și pe poziția a VI-a la 50 m fluture, respectiv Mihai Zodi ,al treilea la 50 m liber, dar și pe poziția a VI-a la 50 m spate.