Larisa Florian a cucerit medalia de bronz la World Masters de la Sankt Petersburg

Larisa Florian a cucerit medalia de bronz în limitele cat. 52 kg, sâmbătă, la turneul World Masters de la Sankt Petersburg, după ce a învins-o în meciul decisiv pe Jessica Pereira (Brazilia), prin ippon.

Orădeanca a trecut în optimi de poloneza Agata Perenc, prin waza ari, dar a cedat în sfertul de finală cu franţuzoaica Amandine Buchard (ippon). În recalificări, Larisa Florian a câştigat prin ippon în faţa israeliencei Betina Temelkova, iar apoi s-a impus în faţa braziliencei Pereira.

Aurul a fost obţinut de rusoaica Natalia Kuziutina, după o finală cu Buchard. Brazilianca Erika Miranda a câştigat altă medalie de bronz. La competiţia de la Sankt Petersburg s-au înscris 212 judoka din 46 de ţări, 107 la masculin şi 105 la feminin.

Larisa Florian a câştigat în 2017 o medalie de aur la turneul Grand Slam de la Baku şi două de bronz Grand Slam-ul de la Abu Dhabi şi la Grand Prix-ul de la Dusseldorf.