Larisa Florian a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului la Turneul de Grand Slam de la Baku

Larisa Florian a câştigat, vineri, finala categoriei 52 de kilograme la turneul Grand Slam de Judo de la Baku, Azerbaidjan. Oradeanca a învins-o în ultimul act al competiției pe unguroaica Reka Pupp.

Despre parcursul Larisei a vorbit, imediat după finală, și Hamza Karimov, vicepreședintele Federației Române de Judo. „Suntem foarte bucuroși și emoționați. Larisa este speranța noastră pentru Tokyo 2020. A dovedit că este foarte puternică și că poate să facă și mai bine. Este și o provocare pentru celelalte sportive și pentru noua conducere a Federației, a declarat la Realitatea TV Hamza Karimov, vicepreședintele Federației Române de Judo.

Sportiva legitimată la CSM Liberty Oradea a mai câştigat o medalie de bronz la Grand Prix-ul de la Dusseldorf. În urmă cu mai puțin de o săptămână, Larisa Florian a cucerit si titlul de campioană națională a României, la Cluj-Napoca.