Nicio sansa pentru “luceferi” in Cupa Romaniei

Astra Giurgiu s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă Luceafărul Oradea cu scorul de 5-1 (0-0), la Sânmartin, într-o partidă din şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

După 0-0 la pauză, echipa antrenată de Gheorghe Mulţescu s-a dezlănţuit în repriza a doua, marcând prin francezul Begue, prin camerunezul Zoua şi tripla lui Valentin Gheorghe . Golul de onoare al bihorenilor a fost semnat de Vasile Pop.

Astra a ratat şi un penalty, în min. 54, când şutul lui Laurenţiu Buş a fost apărat de portarul Bogdan Moga.

În optimi s-au mai calificat Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, FC Voluntari, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, ACS Sepsi Sfântu Gheorghe, Dinamo, Poli Iaşi, Dunărea Călăraşi, FC Hermannstadt, ”U” Cluj, CS Mioveni, FC Viitorul şi CFR Cluj.