Oradeanul care a adus victoria echipei Romaniei

Echipa națională masculină de seniori a României a început cu o victorie turneul internațional de la Cluj-Napoca. Un oradean a punctat decisiv.
Partida dintre reprezentativele Estoniei si Romaniei a fost una echilibrată, iar un singur sfert s-a încheiat la o diferență mai mare de o posesie ca totul să se decidă în ultimul minut de joc.

Oradeanul Titus Nicoară a recuperat ofensiv, a încercat să arunce rapid dar a fost faultat cu jumătate de secundă rămasă de joc. Extrema de forță a marcat prima liberă, iar pe cea de-a doua a ratat-o intenționat pentru a stabili scorul final.

Partida s-a incheiat la scorul de 67-66 pentru ai nostri. România va întâlni în ziua a 2-a de la turneul internațional de la Cluj-Napoca pe Ungaria, echipă ce a fost învinsă cu scorul de 87-59 de către Bulgaria.