Patru medalii au cucerit sportivii orădeni la Campionatele Naţionale de atletism

Patru medalii au cucerit sportivii orădeni la Campionatele Naţionale de atletism pentru seniori şi tineret. Întrecerile s-au desfăşurat în perioada 26-27 iulie la Piteşti.

Performerul delegaţiei a fost Laviniu Chiş (CSM CSU Oradea, antrenor Robert Olah), care a devenit campion naţional de tineret şi a obţinut bronzul la seniori, în proba de 5.000 metri, cu timpul de 14 min 48,98 sec.

La rândul său, Ligia Bara (CSU CSM Oradea, antrenor Virgil Preda) s-a situat pe locul secund devenind vicecampioană naţională în proba de săritură în înălţime senioare, cu rezultatul de 1,75 metri.

Cea de-a patra medalie pentru atletismul orădean, una de bronz, a fost câştigată de Eduard Hercuţ (CSU CSM Oradea, antrenor Florin Indrie), în proba de 3.000 metri obstacole, cu timpul de 9 min 39,16 sec. El s-a situat totodată pe locul 5 la seniori.