Portarul de la CSM Digi a cucerit medalia de broz la Mondiale cu reprezentativa tarii sale

Gojko Pijetlovic a castigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de polo 2017. Acesta s-a desfasurat la Budapesta, in Ungaria, in intervalul 14-29 iulie.

Nationala Serbiei a reusit sa treacă peste esecul suferit in compania Croatiei, scor 11-12, din penultimul act. Cu Pijetlovic in poarta, sarbii au depasit Grecia cu scorul de 11-8, in finala mică a competitiei din capitala Ungariei.

El a bifat cate 16 minute de joc in doua partide din faza grupelor. De asemenea, a aparat poarte Serbiei cate opt minute in sferturile de finala si semifinale, respectiv 32 minute (integralist) in confruntarea cu Grecia, pentru medalia de bronz.

Cariera lui Pijetlovic cuprinde un titlu olimpic (2016) si un bronz (2012), doua titluri mondiale, doua europene si noua trofee de Liga Mondiala. Pe langa medaliile de aur, el a strans si alte clasari pe podium la cele mai importante evenimente din poloul european si mondial. Toate aparand poarta Serbiei.

In varsta de 33 ani, Pijetlovic are deja trei sezoane la activ alaturi de CSM Digi Oradea.