Şase percheziţii au loc marţi dimineaţă la persoane care au închiriat autoturisme de lux din străinătate, au întocmit documente false și apoi le-au vândut în România.
”În judeţele Hunedoara, Bihor, Caraş Severin şi Gorj, sunt în derulare 6 percheziţii domiciliare, efectuate de către poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Sibiu, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig, în cadrul unui dosar penal care vizează săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi uz de fals”, transmite IGPR.
Din anul 2021 şi până în prezent, mai multe persoane, cetăţeni români, dar şi de alte naţionalităţi, ar fi fost implicate în activităţi ilegale legate de vânzarea şi cumpărarea de autovehicule. Prejudiciul cauzat prin săvârşirea activităţii infracţionale este de 1.800.000 de lei.
Ca urmare a cercetărilor efectuate până în prezent, poliţiştii din Sibiu au indisponibilizat 18 autoturisme.
Suportul de specialitate este asigurat de Direcţia Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române. Acţiunea beneficiază de sprijinul poliţiştilor din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene Hunedoara, Bihor, Caraş Severin şi Gorj.
Sursa: turnulsfatului.ro