Amenzi de peste 33 de mii de lei, aplicate de poliţiştii bihoreni în ultimele 24 de ore. 54 de bicicliști, sancţionaţi

Foto: ilustrativ

Miercuri, 25 octombrie a.c., poliţiştii rutieri şi de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor au continuat acţiunile pe şoselele bihorene, pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, pentru combaterea abaterilor săvârșite de către pietoni și bicicliști, pentru combatereaconducerii autovehiculelor de către persoane aflate sub influența băuturilor alcoolice sau a drogurilor, a conducerii cu viteză excesivă sau neadaptată, a depășirilor neregulamentare și, în general, a cauzelor generatoare de accidente rutiere.

Ca urmare a abaterilor constatate în trafic pe șoselele bihorene, în ultimele 24 de ore, au fost aplicate 155 de sancţiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare de 33.663 de lei. Totodată, ca măsură complementară, pentru comiterea unor fapte care atrag suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, polițiștii au reținut opt permise de conducere și opt certificate de înmatriculare.

Au fost sancționați 54 de pietoni, 55 de bicicliști, șapte sancțiuni au fost aplicate pentru depășirea limitelor legale de viteză, alte șapte pentru punerea în circulație a unor autovehicule cu defecțiuni tehnice, șase pentru nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranță, au fost sancționate patru depășiri neregulamentare, două sancțiuni au fost pentru folosirea telefonului mobil la volan fără sistemul de tip mâini libere, a fost sancționată o oprire neregulamentară, o altă sancțiune a fost pentru lipsa ITP, iar 18 sancțiuni au fost aplicate pentru alte abateri de la regimul circulației rutiere.

Distribuie informația
Alte știri