Primăria Oradea a prezentat bilanțul Direcției Tehnice pentru 2024 și principalele obiective pentru 2025. Viceprimarul Teofil Filimon a subliniat complexitatea proiectelor derulate și importanța sprijinului cetățenilor în realizarea acestora.
În 2024, s-au modernizat 34 de străzi, iar alte 32 au fost reabilitate integral. S-au investit 74 de milioane de lei în lucrări de întreținere și 110 milioane de lei în proiecte majore, precum pasajul intermodal și Parcul Matei Corvin – Rectorului. De asemenea, s-au amenajat 784 de locuri de parcare și peste 3 km de piste pentru biciclete.
Pentru 2025, principalele proiecte includ pasajele de la Crișul și Gara CFR, reabilitarea podului Decebal, pietonalizarea străzii Republicii și modernizarea parcurilor 1 Decembrie și I.C. Brătianu. În plus, vor continua investițiile în semaforizare inteligentă, iluminat public și regenerare urbană în cartierul Nufărul.
Anul trecut s-au plantat 1.768 de arbori și s-au creat primele locuri de joacă pentru animale de companie. În 2025, se va demara un masterplan pentru spațiile verzi și se vor extinde parcurile Libertății și Lunca Crișului.
„Ne dorim un oraș modern, bine conectat și prietenos cu mediul, iar aceste investiții contribuie la atingerea acestui obiectiv”, a declarat viceprimarul Teofil Filimon. Direcția Tehnică va continua dezvoltarea infrastructurii pentru a face din Oradea un oraș tot mai atractiv și bine dezvoltat.