Arcasii oradeni de la Redpoint s-au intors cu medalii de la Cupa Romaniei

Clubul „Redpoint” Oradea a participat cu 8 sportivi la Cupa Romaniei la tir cu arcul. Concursul de la Aninoasa s-a desfasurat pe categorii de varsta si divizii, la distante diferite. Competitia a reunit pe linia de tragere aproape 100 de sportivi din toata.

Performerul delegatiei oradene, condusa de presedintele clubului Mircea Stroe a fost Horia Trempe-Cotuna, care are doar 7 ani.
Concurand la grupa 9-11 ani, micul sportiv de la Redpoint a terminat primul, cu un total de 557 puncte. Este cel mai tanar arcas legitimat din istoria acestei discipline olimpice in tara noastra, si cel mai tanar campion national en-titre.

La cadete, Vivien Balteanu a cucerit medalia de aur, in timp ce in intrecerea similara a baietilor, Alin Muresan a terminat competitia pe locul 2.

Delegatia oradeana a mai obtinut o medalie de bronz la echipe mixte (Victor Antonescu si Vivien Balteanu), iar in clasamentul pe cluburi a ocupat locul 5 din cele 20 participante la Cupa Romaniei.