O tânără cercetătoare de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca a câștigat un grant în valoare de peste un milion de euro, în cadrul unei competiții organizate de Consiliul European pentru Cercetare.
Alexandra Baneu s-a numărat printre cei 436 de câștigători, fiind singura din țara noastră, inclusă în această listă.
Proiectul care a atras această finanțare importantă presupune analizarea instrumentelor de lucru ale studenților de la facultățile de teologie, din Europa secolelor XIV-XV
În următorii cinci ani, echipa Alexandrei își va dedica tot timpul pentru a duce la bun sfârșit proiectul de cercetare.
Pe lângă salariile echipei, banii câștigați vor fi utilizați pentru finanțarea unor deplasări în scop științific, organizarea evenimentelor internaționale, dar și pentru achiziționarea materialelor necesare cercetării.
În cadrul competiției organizate de Consiliul European pentru Cercetare, doar 13% din proiecte au obținut granturi în valoare totală de 677 de milioane de euro.
Sursa: stiri.tvr.ro
