Baschetbaliștii orădeni au câștigat primul meci din FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea a debutat cu victorie în noua campanie FIBA Europe Cup. Aflați la cel de-al 11-lea sezon în cupele europene, roș-albaștrii au învins PGE Spojnia Stargard, scor 77-75, în prima etapă din Grupa E în ediția 2024/25.

Meciul a fost decis de o aruncare transformată de Kris Richard în penultima secundă a partidei de la Oradea Arena.

Sfertul decisiv a fost extrem de spectaculos. CSM Oradea s-a aflat aproape în permanență la conducere, chiar și cu șase puncte când mai erau două minute de joc. Spojnia a reacționat și a restabilit egalitatea la 75 cu 24 secunde înainte de final. Cristian Achim a cerut timp de odihnă, iar Kris Richard a fructificat o acțiune prin care a consfințit victoria bihorenilor.

Donatas Tarolis a totalizat 21 puncte, 5 recuperări, Brandon Brown a adăugat 16 puncte, 4 pase decisive, Kris Richard a încheiat cu 16 puncte, 4 recuperări, iar Kalif Young a terminat cu 13 puncte, 8 recuperări (5 ofensive), 4 pase decisive și un capac pentru CSM CSU Oradea.

Paulius Petrilevicius a absentat de la orădeni. El se confruntă cu o problemă de sănătate.

CSM CSU Oradea are 1-0 la general după acest meci în Grupa E din FIBA Europe Cup – ediția 2024/25. Următorul joc în competiție are loc în Estonia, pe 16 Octombrie anul curent. Adversar va fi BC Parnu Sadam, echipă învinsă la Pitești, scor 65-67.