La data de 31 martie, în urma administrării probatoriului, polițiștii Biroului Rutier Salonta au dispus reținerea, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor față de un bărbat de 43 de ani, din comuna Mădăras, județul Bihor, cercetat pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere.
Acesta a fost depistat în trafic, la data de 30 martie a.c., la ora 02.07, de polițiștii rutieri din Salonta, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Aradului din municipiul Salonta, județul Bihor.
În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că bărbatul de 43 de ani, prezenta o concentrație alcoolică de 1,44 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acestuia i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Polițiștii Biroului Rutier Salonta continuă cercetările în cauză sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Salonta.