Câştigătorii celui mai dur triatlon din ţară, desfăşurat la Oradea

Cea de-a 10 ediție a triatlonului dur de la Oradea a aliniat la start peste 400 de sportivi din România, Moldova și Ungaria. Competiția a fost programată pe două trasee de lungimi diferite: distanţa Full Ironman, de 3.800 metri înot, 180 kilometri ciclism şi 42,2 kilometri alergare, respectiv de distanţa Half Ironman, care a cuprins 1.900 metri înot, 90 kilometri ciclism şi 21,1 kilometri alergare.

Câștigătoarea pe distanță scurtă la feminin a fost Koter Adel cu un timp de 5 ore și 56 de minute iar la categoria masculin Vrabii Andrei cu 4 ore și 32 minute. La categoria distanță lungă la feminin, podiumul i-a revenit sportivei Szádvári Judit din Ungaria care a obținut un timp de 11 ore și 42 de minute iar la categoria masculin câștigătorul a fost Dudu Andrei Dan, legitimat la Seven Sport Club, cu un timp de 9 ore și 40 de minute. Csáki Károly, Bakó Anita și Juhász Dávid au fost câștigătorii categoriei echipe pe distanță scurtă, cu un timp de 5 ore si 1 minut iar câștigătorii pe distanță lungă au fost sportivii de la Rokkant Jók: Hálász László, Székely Tamás și Kovács Norbert, cu un timp de 9 ore și 25 de minute.

La categoria familie pe distanță scurtă, premiul a fost luat de familia Toie Adrian, Călin și Petre, cu un timp de 7 ore și 3 minute iar la categoria familie pe distanță lungă câștigători au fost Dorsonszky Enikő, László, Dóra și Máté care au terminat triatlonul în 12 ore și 58 de minute.