Cine a câștigat Campionatul de fotbal al preoților, desfășurat la Oradea

Echipa de fotbal în sală a preoţilor din Dieceza romano-catolică de Iaşi a câştigat, pentru a cincea oară, Cupa „Calix Sacerdotum”, organizată, în perioada 29 – 31 august, la Oradea şi va reprezenta România, anul viitor, în februarie, la Campionatul european de fotbal pentru preoţi, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, organizatorul Claudiu Roznovszky.

Potrivit acestuia, finala celei de a şasea ediţii s-a disputat între echipa Diecezei romano-catolice de Iaşi şi cea a echipei Diecezei romano-catolice de Timişoara.

Pe locul trei s-a plasat echipa Eparhiei greco-catolice de Cluj-Gherla, iar pe locul patru a urcat foarte bine, în acest an, gazda evenimentului, Eparhia greco-catolică de Oradea. Premiaţii au primit cupe şi medalii.

Participanții la competiția desfășurată în sala de sport din Borș, au beneficiat de un program atât sportiv, cât și spiritual, debutul meciurilor fiind precedat de o Sfântă Liturghie prezidată de PS Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea.

Alte știri