Digitalizare urbanistică și dezvoltare accelerată în Oradea

Arhitectul-șef al Primăriei Oradea, Radu Fortiș, alături de viceprimarul Teofil Filimon, a prezentat raportul de activitate al Direcției Arhitect Șef pentru 2024.

Anul trecut a fost marcat de o creștere a numărului de autorizații emise, inclusiv 65 de autorizații de intrare în legalitate, care au implicat uneori demolări parțiale sau integrale.

Pentru eficientizarea procesului, autorizațiile sunt eliberate în regim de urgență, certificatele de urbanism fiind emise în două zile, iar autorizațiile de construire în cinci.

Comisia Municipală de Urbanism a analizat peste 2.400 de documentații, iar Direcția Arhitect Șef continuă implementarea unor proiecte strategice, inclusiv digitalizarea proceselor urbanistice și crearea unei Bănci de Date Metropolitane.

Alte știri