Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bihor (CJSU), prezidat de prefectul Dumitru Țiplea, a aprobat în cadrul ședinței de luni, 4 ianuarie, lista localităților de la nivelul județului Bihor în care se impun limitări în domeniile HoReCa, cultural și de divertisment, pentru a preveni răspândirea SARS-CoV-2.
„Față de actualizarea aprobată de CJSU în urmă cu o săptămână, în data de 28 decembrie, numărul localităților din Bihor în care se impun măsuri de limitare a scăzut de la 33 la 31 de localități”, a precizat Cancelaria prefectului. Oradea a rămas în lista localităților cu incidență sub 3 cazuri la 1.000 de locuitori. Peste 3 cazuri la 1.000 de locuitori se înregistrează, în prezent, în comunele Boianu Mare, Vadu Crișului și Viișoara.
Pe lista galbena sunt localitățile Nucet – 2,87 cazuri/1.000 locuitori; Cărpinet – 2,75 cazuri/1.000 locuitori; Sântandrei – 2,66 cazuri/1.000 locuitori; Câmpani – 2,52 cazuri/1.000 locuitori; Răbăgani – 2,45; Husasău de Tinca – 2,4; Abram – 2,28; Măgeşti – 2,26; Oradea – 2,2; Căbeşti – 2,15; Copăcel – 2,13; Mădăras – 2,11; Ştei – 2; Uileacu de Beiuş – 1,97; Săcădat – 1,91; Ceica – 1,89; Lunca – 1,83; Sânmartin – 1,81; Remetea – 1,74; Ineu – 1,73; Cefa – 1,68; Drăgăneşti – 1,67; Sânnicolau Român – 1,64; Şoimi – 1,57; Bunteşti – 1,55; Chişlaz – 1,55; Vârciorog – 1,55; Aleşd – 1,5.
Din măsurile care se aplică în localitățile în care incidența este mai mare de 1,5 și mai mică sau egală cu 3
cazuri/1.000 locuitori, printre care și Oradea, menționăm:
• Activitatea cu publicul a restaurantelor și cafenelelor în interior este permisă fără a depăși 30% din capacitatea maximă a spațiului și este limitată la intervalul orar 05.00-21.00; iar în intervalul 21.00-05.00 doar pentru comenzi cu livrare la domiciliu;
• Activitatea cu publicul a cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte, precum și a operatorilor licențiați în domeniul jocurilor de noroc este permisă fără a depăși 30% din capacitatea maximă a spațiului;
• Organizarea și desfășurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice și private sau a altor evenimente culturale este interzisă.
„Lista localităților în care se impun măsuri de restricționare se actualizează săptămânal sau ori de câte ori este nevoie, în urma hotărârilor CJSU Bihor, în funcție de rata de incidență a cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 la nivelul fiecărei localități”, a mai precizat Cancelaria prefectului.