FC Bihor a remizat cu FC U Craiova şi ocupă locul 14 în clasamentul Ligii a II-a

Fotbaliştii de la FC Bihor au terminat la egalitate jocul pe care l-au susţinut luni la Stadionul Iuliu Bodola în compania celor de la FC U 1948 Craiova, în penultimul joc din etapa a 9-a a Ligii a II-a. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, fapt care îi aduce trupei roş-albastre încă un punct în clasament şi care o plasează pe locul 14.
Jocul a fost foarte disputat, cu un gol marcat rapid de olteni, în minutul 2, dar şi cu o reuşită pentru tânărul jucător orădean Andrei Moga, care a înscris primul său gol în Liga 2 la vârsta de 18 ani.

Debut cu gol

Nici nu a început bine meciul şi s-a deschis scorul. În minutul 2, oaspeţii au reuşit să înscrie, după o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă de Mihai Răduţ. Ioan Filip nu a reuşit să respingă cu capul, iar Idris Bounaas a preluat în colţul careului şi l-a învins pe portarul Accinelli.
Replica orădeană a venit în minutul 5, când căpitanul de echipă, Ioan Filip, a recuperat un balon la 25 de metri de poarta adversă, a avansat şi a şutat periculos de la marginea careului, în stânga portarului, dar mingea a lovit bara.

În minutul 21, Andreas Chiriţoiu a expediat un şut de la 25 de metri, dar peste poartă.

Atacurile orădenilor, după primirea golului, aveau în cele din urmă să le aducă o reuşită. În minutul 28, după o acţiune cursivă, Chiriţoiu, din zonă centrală, l-a servit foarte bine în dreapta pe Andrei Moga, care a avansat şi a şut de la aproximativ 14 metri, la colţul lung, pe lângă portarul echipei oltene, scor 1-1.
A fost primul gol în Liga a II-a marcat de Andrei Moga, un tânăr jucător orădean care are doar 18 ani.

Formaţia craioveană a reacţionat rapid şi în minutul 30 Jibril Ibrahim a exacutat o lovitură de la 25 de metri, iar mingea trimisă de el a lovit bara.

În minutul 37, gazdele, la rândul lor, au beneficiat de o lovitură liberă. A executat de pe dreapta Călin Jurj, dar din colţul careului mic, Ioan Filip a trimis în braţele portarului.

Prima repriză s-a încheiat după două ocazii ale oltenilor. Mai întâi, în minutul 39 Matei Moraru a avut o bună incursiune, a intrat în careu şi a şutat din 14 metri, dar a reţinut portarul Accinelli. Apoi, în minutul 45+2, după o acţiune pe contraatac a oaspeţilor, Andrea Padula a fost blocat în ultimul moment de Ober Amanza.

Oaspeţii, mai periculoşi în repriza a doua

În pauză s-a intrat cu 1-1, iar în partea a doua formaţia craioveană a atacat mai mult. Totuşi repriza secundă a început cu o ocazie foarte bună a orădenilor, care în minutul 48 au fost aproape de golul 2. Sebastian Cucu a centrat foarte bine de pe dreapta, iar Ober Almanza, din 6 metri, din poziţie bună, a reluat cu capul pe lângă poartă.

În minutul 59, Jibril Ibrahim l-a lovit în figură, din săritură, cu brațul depărtat, pe fundaşul bihorenilor Deniz Giafer, dar arbitrul a acordat doar cartonaş galben.

În minutul 66, formaţia olteană şi-a creat o bună ocazie. Mario Ilie a centrat periculos în faţa porţii, Moses Abbey nu a reuşit să reaia cu capul spre poartă, dar faza a continuat şi mingea a ajuns din nou la Mario Ilie, care a şutat de la marginea careului, dar portarul argentinian al Bihorului, Rodrigo Accinelli a reuşit să reţină.

Cu două minute înainte de finalul celor 90 de minute de joc, echipa craioveană a ratat o ocazie foarte mare. După o lovitură de colţ, Vlad Achim a recentrat din 6 metri în fața porții, dar Camara, deşi a fost nemarcat, a reluat cu latul, din 2 metri, incredibil, peste poartă.

Ulterior jocul s-a încheiat cu scorul de 1-1, fiecare echipă adjudecându-şi câte un punct după acest meci. FC Bihor a urcat pe locul 14, cu 11 puncte, iar FC U Craiova este pe poziţia a 10-a, cu 13 puncte.

Declaraţia tehnicianului:

„E important acest punct pe care l-am luat, s-a schimbat un pic clasamentul şi ne dă un pic siguranţă, pentru că FC U Craiova este o echipă foarte bună. Aşa că vom continua să muncim pe acest drum, pentru eu cred că acesta este drumul pe care noi trebuie să mergem. Am avut o primă repriză bună, exceptând acel gol din debut, pe care l-am luat din fază fixă. A doua repriză a fost mai echilibrată, noi nu am fost chiar atât de clari în jocul nostru. Păcat, pentru că am stat destul de bine din punct de vedere fizic, astăzi. Sunt fericit că echipa a jucat bine şi mă bucur că suporterii au fost alături de noi”, a afirmat, la finalul jocului, antrenorul principal al roş-albaştrilor, Gustavo Aragolaza.

FC Bihor Oradea – FCU Craiova 1-1 (1-1)
Au marcat: Andrei Moga (min. 28) / Idris Bounaas (min. 2)
FC Bihor: Accinelli – S. Cucu, A. Gal, D. Giafer, C. Jurj – I. Filip (cpt.), R. Farcaș – Al. Stahl (min. 67 Ad. Gîdea), O. Almanza (min. 77 R. Curescu), A. Moga (min. 77 A. Nica) – A. Chirițoiu (min. 67 Sg. Jurj). Antrenor: Gustavo Aragolaza
FCU Craiova: C. Sandu – R. Negru, A. Camara, N. Lumbu, A. Padula (cpt.) – Vl. Pop (min. 58 Vl. Achim), I. Bounaas (min. 83 D. Ghindovean), M. Răduț (min. 77 A. Dragu) – M. Abbey, J. Ibrahim (min. 83 S. Meijer) şi M. Moraru (min. 58 M. Ilie). Antrenor: Marius Croitoru
Au arbitrat: Mihail Sebastian Lăstun (Râmnicu Vâlcea) – Claudiu Şchiopeţ (Braşov) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin). Arbitru de rezervă: Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara). Observator arbitri: Silviu Crângaşu (Ploiești). Delegat joc: Viorel Lolea (Reşiţa).

Campionatul Ligii a II-a se întrerupe pentru două săptămâni, pentru că este programată o nouă acţiune a echipelor naţionale în Liga Naţiunilor, urmând a se reluat cu etapa a 10-a. Atunci, FC Bihor va evolua tot pe teren propriu, cu liderul clasamentului, Csikszereda Miercurea Ciuc, duminică, 20 octombrie, de la ora 11:30.
Până atunci însă, sâmbătă, 12 octombrie, formaţia orădeană se va deplasa la Cluj, pentru a disputa un joc amical în compania liderului din Superligă, U Cluj. Partida este programată de la ora 12.