Giulia Popa a câștigat în proba de dublu feminin la Circuitul Național FRT ‐ Cupa Prima

Turneul Circuitul Național FRT ‐ Cupa Prima la tenis – ediția 2020 s-a încheiat. Evenimentul, organizat de CSM Oradea, s-a desfășurat în intervalul 25-30 ianuarie, la baza sportivă Arena Antonio Alexe (terenurile de tenis).

Turneul dotat cu Cupa Prima a fost destinat categoriei 12 ani, masculin și feminin, fiind un eveniment de nivel A. Au participat sportivi din întreaga țară, fiind utilizate tablouri de 32 la simplu și 16 tandemul la dublu, atât la băieți, cât și la fete, potrivit csmoradea.ro.

Giulia Safina Popa (foto, a 2-a de la stânga), sportivă legitimată de CSM Oradea, a câștigat în proba de dublu feminin. Ea a făcut echipăcu Kenzie Ana Rabbat, de la Tenis Club Enache. Cele două au intrat în competiție din postură de cap de serie numărul 3. În finală, le-au învins pe Cristina Mitran și Ingrid Ioana Sănduleasa, scor 7-6, 6-3. În penultimul act, câștigătoarele au învins principalul cap de serie, tandemul format din Mateea Minculescu și Briana Maria Vîlceanu.