Grav accident rutier pe DN 19, la intrarea în Biharia

În după-amiaza zilei de luni, 16 iunie a.c., pompierii bihoreni au intervenit pentru salvarea victimelor unui grav accident rutier, produs pe DN 19, la intrarea în localiatea Biharia dinspre Oradea, eveniment în care au fost implicate 9 persoane aflate în 4 autoturisme.

Apelul care sesiza evenimentul a fost primit în dispeceratul ISU Bihor, în jurul orei 15.50, iar pentru salvarea victimelor, au fost mobilizate operativ, echipajele de pompieri din cadrul Detașamentelor 1 ș 2 Oradea și Gărzii de Pompieri Sălard, cu o autospecială de descarcerare grea, o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, cu două ambulanțe SMURD tip B2 și două motociclete SMURD, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean.

Echipajul de descarcerare a acționat pentru evacuarea unei femei rămase captive într-unul dintre autoturismele avariate, iarechipajele medicale și paramedicale au evaluat cele 9 persoane implicate și au acordat îngrijirile necesare celor 2 adulți și 2 minori răniți.

Cele 4 victime, din care două aflate în stare gravă (o femeie și un copil) au fost ulterior transportate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Bihor.

Alte știri