Irina Bara, calificata pe tabloul principal de simplu la Bastad, in Suedia

Jucatoarea de tenis din Bihor Irina Maria Bara s-a calificat, luni, pe tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Bastad (Suedia). Competitia are un buget de 226.750 dolari.

In ultimul tur preliminar, Irina Maria Bara a dispus de olandeza Quirine Lemoine cu scorul de 6-4, 7-6 (3). Meciul a durat o ora si 33 de minute, aceasta fiind a doua victorie a romancei, dupa 6-3, 4-6, 6-0, anul trecut, in sferturile unui turneu ITF la Sofia.

In primul tur al calificarilor, tenismena din Stei a beneficiat de abandonul Alexandrei Cadantu (27 ani, 174 WTA), la scorul de 6-2, 3-0. Bara si-a asigurat un cec de 2.100 dolari si 19 puncte WTA. Va urma pentru ea un meci foarte dificil in primul tur la Bastad, cu a treia favorita Caroline Garcia (Franța).

La dublu Bara face pereche cu thailandeza Varatchaya Wongteanchai, contra favoritelor numarul doi, Oksana Kalasnikova (Georgia)/Alicja Rosolska (Polonia).