Înainte de 2010, naționala de handbal masculin a României juca la Oradea toate meciurile importante, dar asta nu s-a mai întâmplat din 2012. Pauza se va termina însă în acest an.
Trofeul Carpați la băieți va avea loc în noua Sală Polivalentă din Oradea în perioada 26-30 decembrie 2022, relatează prosport.ro
La evenimentul din handbal, de la finalul anului, vor participa, pe lângă naționala României, primele reprezentative ale Egiptului și Slovaciei, plus o altă reprezentativă care nu a fost stabilită până acum.
Sala Polivalentă Oradea Arena a fost inaugurată pe 20 Aprilie 2022. Este cea mai modernă sală multifuncțională din Municipiul Oradea. Arena poate găzdui peste 5300 spectatori la meciurile de baschet și handbal. De asemenea, la capacitate maximă, poate primi peste 7000 de oameni la spectacole.