România, „pe calea cea bună”, afirmă premierul Ilie Bolojan

Premierul Ilie Bolojan anunță că măsurile de redresare adoptate în ultimele luni dau rezultate. Într-o postare pe Facebook, acesta subliniază că veniturile bugetare sunt în creștere, iar cheltuielile statului în scădere, semn că direcția luată este una solidă.

Potrivit premierului, în trimestrul al treilea veniturile bugetului de stat au urcat cu 12,5%, de la 79,2 la 89,1 miliarde de lei. Creșteri importante se înregistrează la impozitul pe venit (+16,5%), TVA (+14,8%) și accize (+11%). Contribuțiile sociale au avansat cu 8,5%, în timp ce cheltuielile de personal s-au redus cu 630 de milioane de lei în perioada iulie–septembrie, tendință continuată și în luna octombrie.

Bolojan mai arată că PNRR a fost deblocat și renegociat, ceea ce a accelerat plățile în a doua jumătate a anului. Totodată, costurile de împrumut ale României au scăzut pe toate maturitățile, iar ROBOR la o lună a coborât de la 6,82% la 5,81%, semn al unei încrederi sporite din partea piețelor.

Premierul subliniază că diminuarea dobânzilor generează economii ce pot fi direcționate spre investiții, educație și sănătate. Investițiile „devin motorul economiei”, iar Comisia Europeană estimează o accelerare în 2026–2027, odată cu proiectele în derulare și fondurile europene atrase.

Deficitul bugetar ar urma să scadă la 6,2% în 2026, concluzionează Ilie Bolojan.

Alte știri