România, victorie senzațională în primul meci de la Campionatul European

Naționala de fotbal a României a început excelent Campionatul European din Germania și s-a impus cu scorul de 3-0 în fața Ucrainei, în primul meci al Grupei E.

Selecționata pregătită de Edi Iordănescu a cedat posesia în prima parte a jocului, însă a reușit să deschidă scorul prin Nicolae Stanciu (min 29). Căpitanul tricolorilor a marcat cu o execuție fabuloasă, după ce România a recuperat o minge greșită a lui Lunin.

În a doua repriză, jocul României a continuat să fie unul ofensiv, iar Răzvan Marin a punctat pentru 2-0 (min 53) cu un șut plasat de la aproximativ 25 de metri.

4 minute mai târziu, tricolorii au lovit iarăși prin Denis Drăguș (min 57), care a apărut excelent la bara a doua și a îndeplinit o simplă formalitate.