Salvamontiștii din Bihor, solicitați în două intervenții de urgență în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, Dispeceratul Național Salvamont a înregistrat 11 apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a echipelor de salvare montană, două dintre acestea vizând județul Bihor. Salvamontiștii bihoreni au fost mobilizați alături de colegii lor din Lupeni, Caraș-Severin, Maramureș, Brașov, Prahova, Râșnov, Vâlcea și Bacău, în sprijinul turiștilor aflați în dificultate pe traseele montane.

În urma acestor intervenții au fost salvate 14 persoane, dintre care una a necesitat transportul la spital cu ambulanța SMURD. La acest moment, o acțiune este încă în desfășurare.

Pe lângă intervențiile de urgență, salvamontiștii au gestionat și 27 de apeluri telefonice prin care turiștii au solicitat informații și recomandări legate de trasee montane și condițiile din teren.

Echipele Salvamont România reamintesc turiștilor importanța prudenței și a responsabilității în derularea activităților montane și fac apel la sprijin în campania națională de reducere a numărului de accidente pe munte.

Alte știri