Senatul și Camera Deputaților se reunesc în plen. Urmează constituirea comisiilor parlamentare

Noul Parlament şi-a început activitatea şi a înregistrat o premieră: Anca Dragu de la USR-PLUS, fost ministru de finanţe în guvernul Cioloș, este nouă şefă a Senatului României, prima femeie care ocupă această poziție. După miezul nopţii, fostul premier Ludovic Orban a fost ales preşedinte al Camerei Deputaţilor.

După alegerea sa ca președite al Camerei Deputaților, Ludovic Orban a anunțat convocarea convocarea ședinței de plen, începând cu ora 13.00. Următorul pas este constituirea comisiilor parlamentare, care îi vor audia pe cei propuşi pentru funcţia de ministru.

Senatul s-a reunit, marţi dimineaţa, în plen, pentru a-i alege pe ceilalţi membri ai Biroului permanent.

Conform programului afişat pe site-ul Senatului, începând cu ora 10.00 sunt programate lucrări în plen şi anume alegerea celor patru vicepreşedinţi, patru secretari şi patru chestori ai Camerei superioare a Parlamentului.

Luni seara, senatorul USR PLUS Anca Dragu a fost aleasă în funcţia de preşedinte al Camerei superioare. Ea a obţinut 75 de voturi „pentru” şi 51 „împotrivă”.

Alte știri