La 26 noiembrie, în urma administrării probatoriului, polițiștii din cadrul Poliției stațiunii Băile Felix au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 36 de ani, din comuna Poieni, județul Cluj, cercetat pentru comiterea unor infracțiuni rutiere. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.
În aceeași noapte, în jurul orei 01:20, bărbatul a fost depistat în trafic pe drumul comunal 59, în localitatea Băile 1 Mai, după ce, în timp ce conducea o autoutilitară, a pierdut controlul direcției și a acroșat mai mulți stâlpișori de protecție de pe marginea carosabilului. Incidentul nu s-a soldat cu victime.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat o valoare de 1,00 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările continuă sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea.
Pe durata întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile procesuale prevăzute de lege, precum și de prezumția de nevinovăție.
