Direcția de Asistență Socială Oradea, în parteneriat cu Asociația Psihologi pentru Comunitate, a organizat recent, la Centrul Multifuncțional Rogerius, prima întâlnire a unui grup de suport și consiliere psihologică dedicat persoanelor vârstnice. Inițiativa a avut ca obiectiv crearea unui spațiu sigur de dialog și sprijin emoțional pentru seniorii care se confruntă cu singurătatea și cu dificultăți emoționale frecvente în această etapă a vieții.
Întâlnirea a fost susținută de doi psihologi din cadrul Asociației Psihologi pentru Comunitate, care au facilitat discuțiile și au încurajat participanții să își împărtășească experiențele într-un cadru deschis și empatic. Această primă sesiune a evidențiat nevoia reală de sprijin psihologic constant, dar și importanța construirii unor contexte în care vârstnicii să se simtă ascultați, înțeleși și conectați cu alți membri ai comunității.
„Din nefericire, tot mai mulți vârstnici se confruntă cu singurătatea, care le afectează starea emoțională. Prin aceste grupuri de suport ne propunem să intervenim acolo unde este cea mai mare nevoie. Mulțumim colegilor din Asociația Psihologi pentru Comunitate pentru implicare, precum și tuturor celor care contribuie la dezvoltarea serviciilor sociale adaptate nevoilor comunității”, a menționat Anca Grama, director al Direcției de Asistență Socială Oradea.
Întâlnirile sunt gratuite și vor continua periodic, abordând teme specifice vârstei a treia. Persoanele interesate se pot înscrie sau pot solicita informații suplimentare la numărul de telefon 0770 988 624 sau la adresa de e-mail contact@daso-oradea.ro
Primești pe whatsapp cele mai importante știri din Oradea și Bihor. ABONEAZĂ-TE AICI, apoi apasă butonul URMĂREȘTE în aplicație
