Victorie pentru România: 3-1 cu Lituania, în Liga Naţiunilor la fotbal

Naţionala de fotbal a României a învins cu 3-1 echipa Lituaniei, luni seara, în cel de-al doilea meci din actuala ediţie UEFA Nations League.

Victoria s-a conturat târziu, golurile tricolorilor fiind reuşite de Valentin Mihăilă (4), Răzvan Marin (87 – penalty) şi Alexandru Mitriţă (90+2), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Armandas Kucys (34).

În ciuda deschiderii rapide de scor, România a făcut un joc modest, fiind dominată în prima repriză de o echipă solidă, care a combinat surprinzător de bine, mai ales în condiţiile unui teren execrabil.

În fața a aproape 30.000 de spectatori, tricolorii s-au impus spre finalul partidei prin golurile înscrise în ultimele minute de Răzvan Marin din 11 metri și Alex Mitriță.

Cu două meciuri câștigate, România conduce detașat grupa din Liga Națiunilor. A fost primul meci al lui Mircea Lucescu pe teren propriu, pe banca tehnică a echipei naționale, în noul mandat.