Turul ciclist al Bihorului, editia 2017, si-a desemnat castigatorii

Cea de-a doua ediţie a Turului Ciclist al Bihorului s-a încheiat duminică după-amiază în Piaţa Unirii din Oradea. Primul care a trecut linia de sosire în etapa a III-a a fost italianul Metteo Malucelli, de la echipa Androni Sidermec Bottec, urmat de compatriotii sai, Mattia Marcelli, de la ABMOL si de Danielle Cazzola, de la Cipollini Iseo Serrature Rime. Dintre români, cel mai bine s-a clasat în etapa de duminică stelistul Marian Petrache, care a parcurs distanţa în 3 ore, 40 de minute şi 17 secunde.

Câştigătorul ediţiei din acest an a Turului Ciclist al Bihorului a fost columbianul Rodolfo Torres, de la Androni, cel care a rămas pe primul loc la general şi a cucerit tricoul galben, după ce a parcurs întregul traseul al Turului, în 10 ore, 31 de minute şi 35 de secunde. Pe locul al II-lea s-a situat italianul Luca Chirico, de la echipa turcă Torku Sekerspor, care a înregistrat timpul total de 10 ore, 32 de minute şi 2 secunde, în timp ce poziţia a III-a a fost ocupată de un alt columbian Ivan Ramiro Sosa, tot de la Androni, cu 10 ore, 32 minute şi 10 secunde, sportiv care a cucerit şi tricoul portocaliu, aferent celui mai bun rutier sun 23 de ani.

Primul român din clasamentul general a fost stelistul Cosmin Bidilici, situat pe poziţia a 46-a. Singurul bihorean din competiţie, Horvath Roland din Marghita s-a clasat al 118-lea.
Pe echipe, pe primul loc s-a situat echipa italiană Androni Sidermec Bottechia, pe poziţia secundă o altă formaţie italiană, Big Hunter, iar pe locul III cehii de la Pribram Fany Gastro.

Ediţia din acest an a Turului Ciclist al Bihorului, care a reprezentat şi primul concurs pe şosea din 2017 din România, a reunit 2 echipa pro-continentale, 8 echipe continentale, 3 echipe naţionale (Grecia, Serbia şi Rep. Moldova) şi 12 echipe de club.