10 medalii au cucerit la Nationalele de tir, tinerii sportivi de la CS Universitar Oradea

Competitia s-a desfasurat in Bucuresti si s-a adresat tinerilor cu varsta cuprinsa intre 20-si 23 de ani.

La arme cu aer comprimat, Francesca Pop s-a clasat pe locul 1 în proba de pistol 40 focuri, în timp ce la puşcă 40 de focuri, Eliza Molnar şi Cristian Stoie (ultima încă junioare II) s-au situat pe locurile 2, respectiv 3, iar Cristina Rayna, pe 9.

Pe echipe, CSU Oradea, în formula Eliza Molnar, Cristian Stoie şi Cristina Rayna a devansat toate adversarele.
La arme cu glonţ, Francesca Pop a cucerit două titluri naţionale în probele de pistol precizie 25 metri, 40 de focuri, respectiv în cea de pistol viteză 25 de metri, 40 de focuri.
Oradeanca a mai urcat pe podium şi la pistol 30+39 focuri, probă în care a încheiat concursul pe locul 3.
În concursul pe echipe, CSU Oradea, cu Eliza Molnar, Cristian Stoie şi Cristina Rayna în componenţă, a mai obţinut două titluri de campioană, în probele de puşcă 3×20 focuri şi puşcă 20 focuri genunchi, precum şi o medalia de bronz la puşcă 20 focuri picior.
Sportivii orădeni sunt pregătiţi de antrenorii Vasile Leţ şi Adriana Floruţa.