4 din 8 medalii de aur de la Campionatul Național de Înot au revenit micilor orădeni

IMG_9944

Micii înotători orădeni antrenați de Remus Oros au fost la finele săptămânii trecute marii ambasadori ai Oradiei! Din opt medalii de aur la probele de 50 m, din cadrul Campionatului Național de Înot 10-11 ani, desfășurat la Brașov, la categoria 10 ani, nu mai puțin de patru au fost câștigate de doi copii orădeni. Ștefan Duca, triplu campion național a câștigat cursa de 50 m Fluture, cu timpul 33,72 sec., s-a poziționat pe prima treaptă a podiumului și la proba de 50 m Liber cu timpul de 28,87 sec., iar timpul de 34,49 sec. i-a adus medalia de aur și la 50 m Spate. De asemenea, Duca s-a clasat pe locul III la 50 m Bras, cu timpul 40,99 sec.
Coechipiera sa, Anastasia Bako, a câștigat titlul de campioană națională și a primit medalia de aur Bras, după ce a încheiat proba în 39,92 sec. Bako a reușit să se plaseze și pe poziția a patra în proba de Craul.locul I la proba de bras, timp 39,92, la Campionatul de Înot 10-11 ani, desfășurat la Brașov în weekend-ul trecut. Aceasta a mai obținut si locul 4 la proba craul.
Din echipa orădeană antrenată de Remus Oros au făcut parte și Veronica Negru și Iari Erik, care au concurat în categoria de 11 ani, ambii clasându-se în primii 20 de competitori din țară.