6 medalii pentru România la gimnastică artistică, la Europenele de Junioare

Micuțele gimnaste tricolore au cucerit duminică, 14 august, două medalii de aur şi două de bronz, în finalele pe aparate, la Campionatele Europene de Gimnastică Artistică pentru Junioare de la Munchen, coordonate de antrenorii Ramona Micu, Camelia Voinea şi Cătălin Meran.

Sabrina Maneca-Voinea a luat aurul la sărituri, cu media de 13,250 puncte, după 12,900 la prima săritură şi 13,600 la a doua.

Amalia Puflea a obţinut şi ea aurul la sol, cu 13,233 puncte, în timp ce Sabrina Maneca-Voinea a câştigat bronzul, cu 12,966, argintul revenind italiencei Viola Pierazzini, cu 13,200.

O medalie de bronz a cucerit şi Amalia Puflea, în finala de la bârnă, cu 12,400, iar Amalia Ghigoarţă a încheiat pe locul 6, cu 11,866 puncte. Ghigoarţă a încheiat pe locul 8 (ultimul) în finala de la paralele, cu 11,900.

Bilanţul junioarelor (2-2-2) este completat de medalia de argint în concursul pe echipe şi de argintul Amaliei Ghigoarţă, la individual compus.

În 2020, la Europenele de la Mersin (Turcia), România a luat aurul în toate probele la junioare, pe echipe, individual şi pe aparate (Ana Maria Bărbosu – 5 titluri, la individual compus şi pe aparate, Maria Ceplinschi a obţinut medalii de argint la individual şi sol, iar Andreea Preda a luat bronz la bârnă).

Sursa: Agerpres