AUR ȘI ARGINT pentru România în ultima zi a Campionatelor Europenele de înot pentru juniori

Fenomenul David Popovici a confirmat așteptările și a cucerit medalia de AUUUUR la 100 m liber, la capătul unei curse pe care a condus-o de la un cap la altul. Dacă după primii 50 m, britanicul clasat al doilea a întors aproape de David, pe ultima lungime de bazin sportivul român s-a distanțat clar în învingător și la final s-a impus fără emoții cu timpul 47.69.

Vlad Stancu ia medalia de argint la 400 de m liber după o cursă epuizantă dar superbă! Ultimii 50 de metri au făcut diferența! Vlad Stancu a obținut același timp cu polonezul Krzysztof Chmielewski – 3:50.61. Pe prima poziția s-a clasat italianul Lorenzo Galossi, cu timpul de 3:48.14. Pe poziția a treia s-a clasat tot un italian, Filippo Bertoni, cu 3:50.63.