Baschetbalistii oradeni au câștigat primul meci jucat în optimile FIBA Europe Cup

Campioana României a dispus pe teren propriu de Usak Sportif din Turcia, grație unui ultim sfert foarte bun făcut de elevii lui Cristian Achim. La final, tabela din Arena Antonio Alexe a aratat scorul de 82-72 pentru gazde.

Rezultatul plaseaza CSM CSU Oradea în pole position în vederea calificării în sferturile de finală al competiției secunde organizată de FIBA.

Muhammed Pasalic a fost de departe omului meciului, reușind 25 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. Sean Denison a avut și el o prestație excelentă cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Martin Zeno a completat lista celor mai buni marcatori de la Oradea cu 13 puncte lângă care a adăugat 7 recuperări și 5 pase decisive.

Partida retur din optimile de finală al FIBA Europe Cup dintre Usak Sportif și CSM CSU Oradea este programată pe data de 22 februarie.