Baschetbalistii oradeni au fost surclasati de clujenii de la U BT

CSM CSU Oradea a pierdut acasa confruntarea cu U BT Cluj-Napoca la o diferenţă de 20 puncte.
Oaspetii s-au impus in Arena Antonio Alexe cu scorul de 75-55 (21-16, 22-15, 14-15, 18-9).

Startul partidei a fost unul echilibrat, insa la jumătatea sfertului secund, oaspeții conduceau cu 31-21.
Elevii lui Cristi Achim si-au mai revenit, înjumătățnd handicapul, însă Clujul a avut din nou un final de sfert excelent și la pauză își crea un avantaj important, 43-31. Si dupa revenirea de la cabine baschetbalistii de la U BT au fost mai eficienti si au castigat fara drept de apel partida jucata in deplasare.

De la oradeni s-au remarcat Andrei Mandache cu 15 puncte (3×3), 5 recuperări și o pasă decisivă, Sean Morgan Denison cu 9 puncte și o pasă decisivă și Uros Lucic cu 7 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.