Baschetbalistii oradeni au pierdut confruntarea din inima Banatului

BC SCM Timișoara a trecut de CSM CSU Oradea la o diferenţă de un punct. Elevii lui Cristian Achim au fost invinsi cu scorul de 84-85.

Confruntarea disputată la Sala Constantin Jude a avut un start echilibrat, astfel că echipele au oferit puține realizări pe tabela de marcaj. Combatantele au mers cap la cap până în minutul 36 al încleștării. Atunci, Mladen Jeremic a scuturat plasa din spatele arcului de cerc și a dus-o pe Timișoara la opt lungimi, 67-59. Bobe Nicolescu a izbutit un coș vital de trei, în timp ce Zeno a egalat la 69, cu 27 de secunde rămase din meci. S-a intrat apoi în două reprize suplimentare, acolo unde Timișoara a ieșit învingătoare.

De la oradeni s-au remarcat Sean Morgan Denison cu 20 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive, Muhamed Pasalic cu 17 puncte (5×3), 3 recuperări și 2 pase decisive și Martin Gilbert Zeno cu 13 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.