Baschetbalistii oradeni au pierdut ultimul sfert dar si primul meci al semifinalei Ligii Nationale

U-Banca Transilvania Cluj a învins-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 86-73 (14-20, 26-26, 17-21, 29-6), marți seara, în Sala Horia Demian din Cluj-Napoca, în primul meci al acestei semifinale a Ligii Naționale de baschet masculin.

Elevii lui Cristian Achim au terminat în avantaj primul sfert, cu 20-14, iar cu zece minute înainte de final conduceau cu 67-57. ”U” a avut un ultim sfert excelent, adjudecat cu 29-6, care i-a adus o victorie fără emoții, cu 86-73.

MVP-ul oradenilor a fost Martin Gilbert Zeno, cu 19 p, 4 rec, 1 pd. Andrei Mandache a contribuit cu 13 p, Sean Barnette a avut 12 p, 9 rec, iar Will Franklin a avut 11 p.

Al doilea meci al seriei se va juca tot la Cluj-Napoca, pe 4 mai. Semifinalele se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.