Baschetbalistii oradeni incep sezonul oficial cu un esec

Universitatea Cluj  a câștigat Supercupa României la baschet masculin. Clujenii au învins campioana CSM CSU Oradea cu scorul de 70-67 grație unui coș de trei puncte reușit de Rasic, când mai erau trei secunde din meci.

Clujenii au terminat primul sfert în avantaj, 19-15, iar apoi și-au mărit avansul, 30-20 (15), însă a urmat o serie de 13 puncte consecutive pentru orădeni (33-30). La jumătatea confruntării oaspeții aveau un punct în plus pe tabelă, 33-34.

CSM Oradea a preluat controlul jocului în sfertul al treilea și s-a desprins la 50-44 (27), iar cu zece minute înainte de final avea trei puncte în plus, 52-49. ”U” a condus cu 59-52 în min. (35) și a rămas la cârmă până cu 80 de secunde înainte de finală, când Oradea a egalat, 64-64. Rasic (U) și Mirkovic (Oradea) au reușit coșuri de 3 puncte, după care Rasic a făcut o intercepție și a marcat din nou de trei puncte, la a doua tentativă, aducând victoria clujenilor.

Supercupa Romaniei a fost primul meci oficial al noului sezon de baschet masculin