Bianca Benea, locul 34 la Campionatul European de scrimă pentru juniori

Bianca Benea s-a clasat pe locul 34 în ierarhia finală a probei de spadă individual feminin la Campionatul European de scrimă pentru juniori – ediția 2019. Sportiva legitimată la CSM Oradea a fost depășită de compatrioata sa, Denisa Barosan, pe tabloul de 64 în cadrul competiției ce a avut loc joi, 28 februarie, la Foggia, Italia.

În grupe, Bianca a obținut cinci victorii din șase dueluri, clasându-se pe primul loc în propria grupă și având al 9-lea bilanț în întreaga competiție. Ea a fost repartizată pe tabloul de 64, acolo unde adversar i-a fost Denisa Barosan, sportivă ce a obținut două succese în grupe. Orădeanca a fost învinsă cu 13-15.

Sâmbătă, 2 martie, tot la Foggia, se va desfășura proba de spadă feminin pe echipe contând pentru Campionatul European de scrimă juniori – ediția 2019. Bianca Benea va trage alături de Alexandra Predescu, Denisa Barosan și Zsuzsa Schlier.