Bihoreanul George Pușcaș aduce trei puncte importante României după un meci dezamăgitor

Reprezentativa României a învins, duminică, la Ploieşti, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Maltei, în etapa a şasea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020. George Pușcaș a înscris singurul gol al partidei, în primul minut al reprizei secunde, și a adus trei puncte care țin în viață șansele de calificare ale „tricolorilor” la Campionatul European din 2020, în ciuda jocului dezamăgitor prestat de jucătorii lui Cosmin Contra.

Atacantul bihorean a făcut un gest emoţionant. Imediat după golul inscris, Puşcaş s-a îndreptat către banca de rezerve de unde a luat un tricou comemorativ, cu mesajul „Odihneşte-te în pace, Darius Bala!”, tânărul de la Eminescu care a murit la doar 18 ani în urma unui accident rutier petrecut pe centura Oradiei.

Răzvan Marin a avut un gol nevalidat în minutul 11, pentru un ofsaid în care se afla Florin Andone, în timp ce Farrugia a trimis mingea în poarta lui Tătărușanu, tot din ofsaid, în minutul 88.

În grupa F se dispută duminică şi partidele Spania – Insulele Feroe şi Suedia – Norvegia, de la ora 21.45.