Bihoreanul Mihai Sorin Dringo, dublu medaliat la Campionatele Balcanice de atletism în sală de la Istanbul

România a ocupat locul al doilea în clasamentul pe medalii la cea de-a 27-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism în sală, desfăşurată sâmbătă, la Istanbul, cu 3 medalii de aur, 3 de argint şi 7 de bronz.

Turcia a ocupat prima poziţie, cu 7-5-6, podiumul fiind completat de Grecia, 2-3-3.

România s-a clasat pe locul secund la masculin (2-0-3), în urma Turciei (3-3-3), dar înaintea Serbiei (1-2-1), iar la feminin a fost a treia (1-3-4), devansată de Turcia (4-2-3) şi Grecia (2-0-2).

Medaliile de aur au fost obţinute de Ionuţ Alin Anton la 60 m garduri (7 sec 77/100), de ştafeta masculină de 4×400 m (Remus Andrei Niculiţă, bihoreanul Mihai Sorin Dringo, Denis Simon Toma, Robert Parge – 3 min 10 sec 36/100) şi de Anamaria Nesteriuc la 60 m garduri (8 sec 07/100).

Bihoreanul Mihai Sorin Dringo a mai luat o medalie de bronz la 400 m (46 sec 79/100).

Un alt atlet din Bihor a terminat pe locul 12 la 800 m. Timpul obtinut de Mark Daniel Fandly a fost de 1 min 56 sec 10/100.