Cine a câștigat concursul de de triatlon extrem Full Ironman din competiţia Arobs X-Man România de la Oradea

Sportivul Andrei Vrabii câştigat concursul de triatlon extrem Full Ironman din competiţia Arobs X-Man România, organizată sâmbătă la Oradea, pe distanţă lungă, adică 3.800 metri înot, 180 km ciclism şi 41,5 km alergare, cu timpul de 8 ore 41 minute 37 secunde.

La fete, pe primul loc s-a clasat Noelle Darabant Huşanu, cu timpul de 10 h 58 min 46 sec.

Triatlonul pe distanţă medie, Half Ironman, a însemnat 1.900 m înot, 93 km ciclism şi 21,5 km alergare. La individual masculin a câştigat Oliver Zsebe (Budaorsi Triatlon Klub), cu timpul de 4 h 18 min 00 sec.

La feminin, victoria a revenit româncei Antoaneta Manac, în 5 h 11 min 11 sec.

La triatlonul pe distanţa standard (olimpică) – adică 1.500 m înot, 40,8 km ciclism şi 11,8 km alergare -, o probă recent introdusă în programul evenimentului, Maria Mirela Popescu s-a impus la feminin, iar Manuel Kergoat la masculin.

Cel mai important eveniment al triatlonului românesc, AROBS X-Man România, cu probe incluse în Campionatul Naţional: triatlonul extrem Full Ironman, triatlonul Half Ironman şi triatlon olimpic, a fost organizat de Clubul Sportiv Xterra Sport Bihor, în parteneriat cu Federaţia Română de Triatlon şi susţinut de Visit Oradea.